Aile Dizimi Terapisi Nedir

Aile Dizimi Yada Sistem Dizimi

“Aile Dizimi”, “Sistem Dizimi” yada “Aile Sergisi” olarak da isimlendirilen bu yöntem, hem enerjetik hem de psikolojik bir çalışma disiplinidir. Bu Aile Dizimi yaklaşık 20 sene kadar önce Alman din adamı ve terapist Bert Hellinger tarafından ortaya çıkarıldı ve geliştirildi. Misyoner olarak Afrika’ya görevli giden Bert Hellinger, oradaki yerli halk ile uzun süre yaşadı. Kendisi de psikodrama, psikanaliz ve pek çok psikolojik disiplin ile insanlarla çalışan Hellinger, yerli halkın çok güçlü bazı enerjisel tekniklerini gözlemlemiştir. Orada gözlemlediği teknikleri kendi bilimsel metodlarına ekleyerek bugün kullanılan “Aile Sergisi” geliştirmiştir. Hellinger, isim olarak “Family Constellation” olarak adlandırmıştır.

Var oluşumuz annemizden ve babamızdan gelir. Yani bizim içinde var olduğumuz sistem, anne, baba, kardeş, amca, teyze, hala, kuzen, dede, anneanne, babaanne, eş, eski eş, nişanlı diye uzamaktadır. Hepimiz birbirimiz ile derin bağlarla bağlıyız, sevgi, öfke, korku ve pek çok duygu. Bu bağların da denge içinde olması gerekir, fazla ya da az olması dengesizliklere yol açar. Bunlardan başka, intihar, cinayet, düşük, ana baba rollerinde uygunsuzluk ve aile içinde şiddet gibi travmatik bir neden de olabilir. Sonuç olarak, sistemde bozulma veya aile sıralamasında kopukluk durumu varsa, aile bireylerinin çoğu, hatta derinlik durumuna göre gelecek kuşaklar bile etkilenmektedir.

Aile Sergisi
Aile Dizimi – Aile Sergisi

Aile Sergisi Nasıl Yapılır

Zaman zaman farklı disiplinlerde yapılan spiritüel çalışmalarda belirgin bir ilerleme yaşayamayınca aile dizimi ile çalışmak sonuç verebilir. Tekniği uygulamak için aile üyelerini temsil eden bireylere ihtiyaç vardır. Yaklaşık 15-20 kişiden oluşan bir grup yeterlidir. Ancak çalışma yapmak için yeterli kişi sayısına ulaşılamadığında insanların yerine nesneler koyarak da çalışma yapılabilir. Aile dizimi yapanlara, dizimleme yöneticisi olarak da adlandırılır. Bu kişi yönetir ve üç tip rol çeşiti var:

  • Dizimi yapılan kişi
  • Dizimlemede görev alan temsilciler
  • İzleyiciler

Dizimlemede her birey bu rollerden bağımsız şekilde eşit fayda sağlar. Bu çalışma insan varlığının ismi konmamış çeşitli yasalarına göre işlemektedir. Dizimlemeyi yöneten kişi, görev verdiği temsilcilerden aldığı geri bildirimler ile ilerler. Genellikle sıkışmış duyguların açığa çıkması beklenir. Aile dizimi yaptıranlar, çalışmalarında ailesi ve kendisi hakkında birçok derin gerçeklerle yüzleşir. Bu gerçekler yaşantınızın yönünü daha iyiye doğru ilerlemesini sağlayacak radikal kararlarla iyileşme ve dönüşüm yaşanır.

Aile Sergisi Terapisi, farkına varmadığımız yaşamımıza etki eden atalarımızla, açık kalan hesaplarımızı kapatıp, ruhumuza hitap eder. Dizimleme, bizi yaşama bağlar, sevgi ve saygımızı derinleştirmeye fayda sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir