Amino Asit Nedir? Faydaları ve Önemi Nelerdir?

Amino Asit

İnsan vücudu diğer tüm canlılar gibi hücrelerden oluşur. İnsan vücudunu oluşturan hücrelerin temel taşı proteindir. Proteinin kelime anlamı “en önemli” demektir.

Adından da anlaşılacağı gibi insan için en önemli şey proteindir. Hücre stoplazmasında çözünmüş halde bulunan proteinler; büyümemizi, gelişmemizi, yaralarımızın iyileşmesini, vücudumuzda kasların oluşmasını, bazı gıdaların sindirimini, hastalıklara karşı korunmamızı, zekamızın gelişmesini ve bizim için hayati önem taşıyan vücudumuzdaki azot dengesini sağlar.

Vücudumuz için bu kadar önemli olan proteinin yapı taşı amino asitlerdir.

Vücudumuza giren proteinler parçalanarak amino asitlere dönüşür ve kolayca kanımıza karışır.

Vücudumuzun %20’i amino asitlerden oluşur. Yani 50 kilo ağırlığındaki bir insanın 10 kilosu amino asittir. Özellikle kas dokusunun oluşmasında ve gelişmesinde çok etkili olan amino asitler, günümüzde sporcuların vazgeçilmez takviyesi olarak popülerliğini koruyor.

Amino asitler ilk kez Fransa’da yapılan bir araştırma sonucu kuşkonmaz bitkisinde bulundu. İlk bulunan amino asit “asparajin”dir.

Asparajin yeryüzündeki 20 doğal amino asitten ilk keşfedilendi. Daha sonra ilerleyen yıllarda yapılan çalışmalarla diğer amino asitler de bulundu.

En son 1938 yılında “threonin” keşfedildi. Amino asitlerin keşfiyle, bilim ve tıp dünyası insan anatomisiyle ilgili yepyeni bir bakış açısı kazandı.

Amino Asit Nedir?

İnsan vücudundaki tüm metabolik işlemlerde yer alan amino asitler proteinlerin yapı taşıdır ve vücudumuzun ihtiyacı olan proteini üretilmesini sağlayan en önemli unsurdur.

Amino asitlerin ürettiği proteinler sayesinde; kaslarımız, derimiz, tırnaklarımız, saçlarımız, hormonlarımız ve bütün enzimlerimiz oluşur.

Ayrıca amino asitler hücre yenilenmesini sağlayarak insan yaşamının devam etmesini sağlar. Ruh sağlımızın da dengeli olmasını amino asitlere borçluyuz.

Şu ana kadar keşfedilmiş 20 tane doğal amino asit var. Bunların bir kısmını vücudumuz kendisi üretirken bir kısmını da dışarıdan gıdalar sayesinde alırız.

Amino Asit
Amino Asit

Amino Asitleri Hangi Besinlerden Alırız?

Protein içeren tüm besinlerden amino asit ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Hayvansal gıdalar ve çeşitli sebzeler içerdikleri proteinle amino asit ihtiyacımızı karşılamamızda bize yardımcı olur.

Amino asit içeren hayvansal gıdalar:

Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt, peynir yoğurt gibi hayvansal gıdalar içerdikleri “tamamlanmış proteinler” sayesinde vücudumuz ihtiyacı olan tüm amino asitleri içerirler. Hayvansal gıdalardan amino asit ihtiyacımızın hepsini karşılayabiliriz.

Aynı zamanda bu hayvansal gıdalar B12 vitamininin de en güvenilir deposudur. Ancak hayvansal gıdalar lif içermezler. Doymuş yağ ve kolesterol açısından da zengindirler. Bu yüzden hayvansal gıdaları tüketirken dikkat etmeliyiz.

Çok fazla hayvansal gıda tüketmek kalp, tansiyon, kolesterol, bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olabilir. Dengeli beslenmenin önemini unutmamalıyız.

Amino asit içeren bitkisel gıdalar:

Sebze ve meyveler amino asit açısından hayvansal besinlere oranla oldukça zayıftır. Kuru fasulye, nohut, mercimek, soya fasulyesi gibi bakliyatlar; kabuklu kuruyemişler, tahıllar ve tohumlar da bitkisel protein içerirler. Ancak sebze ve meyvelerin içerdiği protein tamamlanmamış proteindir.

Özellikle vejetaryenlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor. Hayvansal ürünler tüketmedikleri için amino asit alımları eksik kalabilir. Ayrıca B12 vitamini yönünden de yetersiz beslenme riskleri oldukça yüksek. Vejetaryenseniz belirli aralıklarla yaptıracağınız tahlillerle B12 ve amino asit eksikliğiniz olup olmadığını öğrenebilir ve buna göre takviye kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir