B12 Vitamini Nedir?

B12 Vitamini Ne İşe Yarar

B12 vitamini, vücudumuz için en gerekli vitaminlerden olmaktadır. Başlıca görevleri arasında DNA sentezi, vitamin seviyelerini dengeleme, ruh halini korumak, alyuvar üretimi ve merkezi sinir sistemi için koruma sağlamaktır. Bazı kesimlerde B12 “enerji vitamini” olarak adlandırılır, tıp da adı “Kobalamin”dir.

B12 vitamini çoğunlukla hayvansal besinlerde bulunur. En zengin B12 içeren  besinler; kuzu, dana ciğeri, dalak, kırmızı et, ördek ve kaz ciğeri sayılabilir. Bu gıdalardan sonra yumurta, balık, peynir de oldukça zengindir. Vejeteryan tip beslenenler, B12 vitamin takviyesini beslenme programlarına eklemeleri önerilir.

B12 vitamini, suda çözünen diğer vitaminlerin aksine vücudu idrar yolu ile terk etmez. Karaciğer, böbrekler, diğer organ ve dokularda depolanır.

B12 Vitamini

B12 Vitamini Eksikliği Neden Meydana Gelir?

Mide rahatsızlıkları, B12 eksikliğinde başlıca nedenler arasındadır. Bu vitaminin bedenimiz tarafından emilmesine yardımcı olan hücreler görev yapamaz duruma düşerler ise vitamin sistemin içine giremez. Mide ve bağırsakları kapsayan ameliyatların neticesinde B12 vitamini eksikliği görülebilir.

Diğer nedenler arasında aşırı kahve ve alkol tüketimi, çölyak hastalığı, bağırsak parazit ve bakterileri, gastrit, mide ülseri ve protein bakımından yetersiz beslenme söylenebilir.

Vejetaryen tip yani, B12 vitamini zengin hayvansal besinleri tüketmeyen kişiler eksiklik riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

50 yaşın üzerindeki kişilerde vücut B12 vitaminini emme yeteneğini büyük ölçüde kaybeder. Yaşlılık, bu eksikliğin yaşanmasında bir neden oluşturabilir.

B12 vitamini ne işe yarar? diye soracak olursak yukarıda etki ettiğini yazdığımız sorunları gidermek olarak söylenebilir.

B12 Tablet Vitamin

B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

Bedenimizde B12 eksikliğinin yaşandığı durumlarda çoğunlukla görülen belirtiler; yorgunluk, kabızlık, iştahsızlık, kilo kaybı ve anemidir. Vücutta, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve benzeri sinir sistemi sıkıntıları yaşanabilir. B12 eksikliği sinir sistemi sorunlarına sebep olabilmektedir, anemi sorunu olmayan kişiler dahi bunu yaşayabilir.

Bu eksiklik sorununun daha ileri dönemlerinde denge sorunları, depresyon, bunama, zihin karışıklığı, hafıza zayıflığı, ağız içinde ve dilde ağrı semptomları oluşabilir.

Bebeklerde bile görülmesi mümkün olan B12 eksikliğinin belirtiler ise büyüme geriliği, hareket ile ilgili sorunlar, anemi ve gelişimsel sorunlar. Bu vücutta depolanan ve bazen anlaşılmasında gecikilen vitamin eksikliğinde, yetişkin ya da bebek olduğunu bakmaksızın en kısa zamanda önlem alınması gereken ciddi bir sağlık sorunudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir