Karaciğer Sağlığı İçin Şifalı Gıdalar

Karaciğer Sağlığı

Vücudumuzun en büyük organlarından biri olan karaciğer sağlığı için, besinlerden alınan mineral ve vitaminlerin emilmesi, vücuttaki zararlı maddelerin arınması gibi önemli vazifeleri bulunmaktadır. Sürekli alkol tüketimi ve aşırı yağlı yiyecekler tüketimi karaciğer yağlanması, siroz ve hepatit gibi karaciğer rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Sağlıklı ve güçlü bir karaciğerimiz olması için, tüketilen besinlerin özenle seçildiği dengeli bir beslenme programı yapılmalı. Doğru besinler antioksidan tesiri ile karaciğeri korur ve temizler.

Yenilmesi Gereken Gıdalar

Sebzeler: İçeriğinde sülfür olan besinler karaciğeri temizler ve çevresel faktörler ya da ilaçlar sebebiyle vücuda alınan kimyasallardan kısa zamanda kurtulmamızı sağlar. Sülfür en fazla brokoli, Brüksel lahanası, soğan, sarımsak ve lahanada vardır.

En çok da enginar (başta yaprakları), zencefil, söğüt yaprağı, karahindiba, kekik, sarımsak, kırmızı biber ve elma suyu karaciğer dostu olduğu bilinen bitkiler arasındadır.

Meyveler: Antioksidan içeriği zengin meyveler uygundur. Kivi, yaban mersini, çilek ve kızılcık gibi meyveler antioksidan içeriği en zengin olanlardır.

Portakal, greyfurt gibi turunçgiller, armut, elma, erik gibi meyveler karaciğeri korur. A vitamini bulunan (kavun gibi) meyveler karaciğer rahatsızlığı olanlar için hasarını çoğaltabilir, tüketmemek de fayda var.

Tahıllar: Tam tahıllı gıdalar, kompleks karbonhidrat içeriği ve düşük yağ oranı ile karaciğer için gereken sağlıklı besinler içerisinde yer almaktadır.

Protein: Karaciğer için, vücuda enerji veren ve kas dokusu oluşumunu rol alan protein gereklidir. Ancak aşırı protein, karaciğeri zorlayabileceği için uzmanlarca önerilen günlük dozların dahilinde tüketilmesi fayda sağlar.

Proteini, yağlı kırmızı etler ile sağlamak yerine, az yağlı yoğurt, peynir, ıspanak, bezelye türü alternatif besinler  ile alabilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Gıdalar

Bazı gıdalar karaciğere yararlı olurken bazıları karaciğer sağlığına zarar verebilir. Bu listenin en önünde alkol yer almaktadır. Karaciğer sağlığımızı önemsiyor isek günde 2 bardaktan fazla alkol içmemeliyiz. Karaciğer hastaları A vitamini içeren gıdaları daha kontrollü tüketmeleri gerekmektedir. A vitamini fazla olan gıdalar arasında havuç, yağlı süt, yumurta söylenebilir. Karaciğer tahribatını önlemek için doymuş yağı azaltmak uygun olur. Kırmızı et, kızartılmış gıdalar, margarin doymuş yağ içerir ve yalnız karaciğer için de değil kalp ve damar sağlığı için de zararlıdır. Yağlı kırmızı et yerine tavuk, hindi veya balık yenilebilir. Yemeklerde zeytinyağı kullanabilirsiniz. Yumurta yerken vücutta yağ birikimini azaltmak için sarılarını ayırabilirsiniz. Fazla tuz tüketimi ödem oluşumuna sebep olabilir. Tuz (sodyum) tüketimini kontrollü yaparak şişliği ve sıvı birikimini azaltabilirsiniz. 

Karaciğer Sağlığı İçin Şifalı Gıdalar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir