Mercan Taşı Nedir?

Mercan Taşı

“DENİZLERİN AKCİĞERLERİ” kabul edilen Mercan taşı, genellikle takıların üzerine yerleştirilmiş bir süs taşı olarak bilinir. Deniz dibi manzaralarına baktığımız zaman bitki görünümündedir. Oysa mercanlar, deniz dibi kayalarına veya diğer canlılara tutunarak yaşayan, hızla çoğalıp koloniler oluşturan ilginç bir hayvandır. On binlerce türü bulunmaktadır. Bu nedenle HAYAT AĞACI olarak da adlandırılır.

Mercan, Kur’anı Kerim’de sözü edilen sınırlı sayıdaki bitki ve hayvanlardan biri. Rahman suresinde inci ile birlikte anılır ve Allah’ın önemli nimetlerinden biri olarak nitelendirilir. İncir ve zeytinin çok yönlü değeri nasıl sonradan anlaşıldıysa, mercan ve incinin insan için hangi ölçüde yararlı olduğu belki zaman içinde anlaşılacaktır.

Denizler ve okyanuslarda, genellikle beş metreyle üç yüz metre arasındaki derinliklerde yaşarlar. Çok değişik renkleri bulunur : Kırmızı, pembe, beyaz, mor, sarı, siyah. Canlı mercanlara bu renkleri, hücrelerindeki pigmentler ve üzerilerine yapışan yosunlar verir.

Mercan Taşı

Kimisi dal budak salmış bir ağaç, kimisi geniş ve sık yapraklı bitki görünümündedir. Bu dal veya yaprakların uç kısmında bulunan ağızları ile avlanır, yemek borusuna benzeyen boşluklardan geçirerek vücutlarına ulaştırırlar. Koloni oluşturan mercanların mideleri iç içedir ve bir koloninin bir tek sindirim sistemi bulunmaktadır.

Yararının görülebilmesi, doğal mercan kullanılmasına bağlıdır. Doğal mercanın ilk ayırıcı özelliği rengi ile pütürlü (deriyi kaşıyıcı yapıda) ve lekeli olmasıdır. Pütürsüzleri (düzgün olanları) ya düzeltilmiştir, ya da sahtedir. Rengi aşırı belirgin olanları boyalı, hiç lekesi olmayanları da büyük ihtimalle sahtedir. Doğal mercan kırılgan özelliktedir ve içinde kaval flütte olduğu gibi delik bulunur. Küçük parçalarda delik görünmeyebilir. Ayrıca doğal mercan tahıl veya ahşap görünümünde ve sertliğinde ya da yumuşaklığındadır.

ETKİLEDİĞİ ÇAKRALAR: Rengine göre pembe mercan 4. kalp çakra, kırmızı mercan ise 1. kök çakrası.
UYUMLU BURÇLARI: koç, boğa, akrep, oğlak, aslan, terazi.

Mercan Taşı Kolye

Mercan Taşının Yararları

  • Bebekler ve çocuklar için,  (yüksek ateş, öksürük, mide ekşimesi, çiçek, suçiçeği gibi) çocuk hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir.
  • Akıl ve zekâ kıvraklığı verir, zihindeki karışıklıkları tedavi eder, hafızayı kuvvetlendirir.
  • Baş ağrısını hafifletir.
  • Halsizlik ve güçsüzlüğü giderir.
  • Hemoroit tedavisinde yararlıdır.
  • Mide ekşimesi için koruyucu ve tedavi edicidir.
  • Kalbi ve kan dolaşım sistemini sağlıklı tutar.
  • Kanla ilgili hastalıkların tedavisine yardım eder.
  • Dalağın fonksiyonel çalışmasını sağlar.
  • Cilt hastalıklarını (örneğin sedef hastalığını) iyileştirici özellik taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir