Tibet’in Gençlik Pınarı – Tibet Beşlisi

Yıllardır kulaktan kulağa yayılan bir Tibet ayininden söz edilir, bu Tibet’in Gençlik Pınarı yada Tibet Beşlisi adı ile de adlandırılır. Peter Kelder tarafından yazılmış Tibet’in Gençlik Pınarı isimli kitap…

Beş adet hareketden oluşan egzersiz dizisi, düzenli bir şekilde yapılması sonucu olağanüstü bir fayda sağlıyor. Bu hareketlerin sağladığı yararlar; Sağlıklı ve düzenli bir uyku, sabahları keyifli ve dinç uyanma, saçlarda, ciltte canlanma  ve görünümün gençleşmesi, ağrı ve rahatsızlıkların azalıp yok olması, zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak güçlenme olarak sayılabilir.

Hareketleri tarif etmeye başlamadan önce birkaç ipucu vereceğim: Öncelikle çok spor ile haşır neşir değil iseniz bir tekrar ile başlayın. Egzersizi kahvaltı öncesi yapmak olumlu yönde etki edecektir. Hafta boyunca bir tekrarı devam edelim, her hafta ikişer tekrar artırarak maximum 21 tekrara ulaşılır.  21 tekrar en fazla yapılacak miktardır, bundan fazlası hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumlu etki sağlamaz.

Şimdi hareketleri anlatalım:

  • Birinci Hareket: Kollarınızı yere yatay vaziyette omuz hizasında açarak dik durun. Saat yönünde kollarınız açık olarak tekrar adetiniz kadar dönün.
  • İkinci Hareket: Sırtüstü yere uzanın ve eller vücudun yanında, bacaklar düz olsun. Çenenizi göğse yapışacak kadar başınızı yerden kaldırın. Aynı zamanda bacakları, dizleri kırmadan dik şekilde yukarı kaldırın.
  • Üçüncü Hareket: Dizlerinin üzerinde vücudunuzu dik tutarak durun. Eller kalça bölgesinde tutarak pozisyon alın. Eller sabit vaziyette çenenizi göğsünüze çekin. Kafamızı sakince olabildiği kadar geriye doğru esnetirken, sırtımızıda aynı şekilde arkaya doğru sakince esnetin.
  • Dördüncü Hareket: Bacakları uzatarak, ayaklar biraz aralık vaziyette yere oturun. Ellerimiz gövdemizin yanında olarak yere koyun. Çenemizi aşağıya, göğsünüze kadar esnetin. Sonra başımızı olabildiği kadar arkaya doğru esnetin. Kollarımız aynı vaziyette kalıyor, ellerimiz ve ayak tabanlarımız yere sabit şekilde basarken dizlerden kırın ve vücudunuzu zemine paralel durumda olacak vaziyette yukarı kaldırın. Bu gergin durumda kaslarımızı olabildiği kadar sıkalım ve ardından gevşeyip başlangıç durumuna dönelim.
  • Beşinci Hareket: Yüzüstü şekilde zemine uzanın, ellerimiz ve ayak parmaklarımız hareket süresince yerde sabit duracak. İleri ve yukarı uzanarak, kolları da kırmadan, başımız geriye gerdirip, dik olarak yukarı uzanma şeklini alalım. Ellerimizi ve ayaklarımızı oynatmadan, kalçamızı yukarı ve geriye doğru vücudumuz ters bir V oluşturacak şekli oluşturalım. Bununla beraber çenemizi göğüs bölgesine doğru esnetelim.
 Bu hareketleri belirli adette her hafta çoğaltarak ve disiplin içinde yapmak her anlamda fayda sağlıyor. Bu hareketleri yaptığımız da nefes kontrolünü de gözden kaçırmamalıyız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir