Vücut Biyoritmi

Vücut Saati – Biyolojik Saat

İnsan vücudu da aynen bitkiler, hayvanlar hatta mantarlar gibi her hücresinde saat işliyor. Buna Vücut Biyoritmi denir. Hormon düzeylerimiz, metabolizmamız, vücut ısımız ve ruh halimiz de dahil olmak üzere her yerimiz günlük belirli bir ritim dahilinde görev yapıyor.

Biyolojik saatimiz, bedenimizi gündüz ve gece için uyumlu olması için olabilecek en net biçimde ayarlıyor. Çünkü bu ayarın bozulması vücudumuz için çok ağır sonuçlar doğurabilir. Mesela her sabah yeni bir güne hazırlanan vücudumuz, ısınırken kalp krizi riskimiz çoğalıyor. Havayolu ile yapılan uzun yolculukların ardından zaman farkı sebebi ile bir sarsıntı yaşanır. Bu da, bedenin kendisini ayarladığı ritimden farklı bir konumda bulmasından oluşmaktadır.

Vücut bioritmini bozan şeyler kısa vadede çok etki etmez, fakat uzun dönemde tekrarında şeker hastalığı, hafıza, kanser ve kalp rahatsızlığı gibi çok fazla risk barındırıyor. Oxford Üniversitesi’nden biyolojik saat uzmanı Profesör Russel Foster “Bu sistemi bir kez bozduğumuzda metabolizmamız üzerinde etkisi çok büyük olur” diyor.

ABD’li bilim adamları Jeffrey Hall, Michael Rosbash ve Michael Young, 2017 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldüler. Bilim adamlarının ödüle layık görülme sebebi; Vücutta biyolojik saatler ve kontrol mekanizmaları konusundaki keşifleri. Keşifleri ile bize, biyolojik saatin tüm hayvan alemindeki çalışma şeklini verdi. Araştırmacılardan Michael Young, “zamansız” ve “çift zamanlı” ismi ile iki gen keşfetti. Bu genler, PER proteini seviyesinin istikrarına etki etmekte. PER proteini seviyesi 24 saatlik döngüler şeklinde farklılaşıyor, gündüz düşük ve gece yüksek. PER düzeyi istikrarlı olursa vücut saati de o ölçüde yavaş çalışıyor. İstikrarsız oldukça biyolojik saat de hız kazanıyor.

Hücre Saati
Vücut Biyoritmi

Vücut Biyoritmi

01.00: Verimlilik en diptedir. Bu saatler en derin ve en dinlendiren uyku için idealdir.

02.00: Vücudun soğuğa karşı en hassas zamanı. Çabuk üşürüz. Trafik kazaları en çok  bu saatte olur. Görüş ve reflekslerin en zayıf olduğu dönem.

03.00: Melatonin hormonu tembel ve kararsız kılar. Bu saat beden ve ruh için en karanlık dönemdir. İntihar oranının yüksek olduğu saat.

04.00: Stres hormonu yükselmeye başlar. Kalp krizi genelde saat dört ile altı civarı fazla görülür. Çünkü tansiyon yükselir ve kalp damarları gerilir.

05.00: Bu saatte kortizon artmaya başlar. Stres hormonu, gündüz değerinin tam altı katına çıkar. Erkekler testesteron salgılamaya başlar. Tüm hormonlarda hareket başlar.

06.00:-07.00: Metabolizma ile beraber vücudumuz da harekete geçer, enerjimiz tekrar geri gelir. Bu saat ağır spor için uygun sayılmaz, çünkü kalp ve dolaşıma fazlaca yüklenilmiş olur. Sindirim sistemi en iyi bu saatte çalışır.

08.00:-09.00: Vücudun en güçlü olduğu saattir. Konsantrasyon, mantık ve karar verme için ideal zaman.

10.00-11.00: Vücut Biyoritmi en verimli, en hareketli ve güçlü zamanında. Verimlilik, yaratıcılık ve dinamizm tepe noktadadır.

12.00: Şimdi dinlenme zamanı. Bu saatler dikkat azalır ve  uyku basar. Vücut, sindirim sistemi için çalışır.

13.00-14.00: Vücudun güçsüz olduğu bir zaman dilimi. Sindirim sistemi hariç diğer organların en verimsiz zamanıdır. Ayrıca bu saatde acı hissiyatı azalır.

15.00-16.00: Enerjimiz, bellek ve güç tekrar yükselir. Sabah kadar olmasa da verimliliğimiz oldukça yüksektir. Spor için ideal bir zaman dilimi.

17.00: Kuvvetimiz artar, beyin-kas iletişimi güçlüdür. Adrenalin hormonu tepe noktadadır. Böbrekler ve mesane oldukça kuvvetli çalışır.

18.00: Akşam yemeği zamanı. Mide yoğun olarak asit salgılar ve pankreas da yoğun hareket içindedir.

19.00-20.00: Nabız ve tansiyon yavaşlar. Tansiyon ilaçlarına bu saatlerde dikkat edilmeli. Melatonin hormonu faaliyete başlar ve vücut uyku için hazırlanmaya başlar.

21.00: Sindirim sistemi istirahata geçer. Bu vakit ve sonrasında yenilen yemek sindirilemez.

22.00: Vücutta melatonin salınımı gitgide artmıştır, bütün sistem istirahata hazırlanır. Kalp atışı yavaşlar ve kan basıncı azalır.

23.00: Vücudun bütün gün çalışan stres hormonu kortizon ve alakalı hormonların çalışması durur. Sakinleşip gevşeme zamanıdır. Organizma Uyku için hazırdır.

24.00: Organizmanın Uyku zamanı. Bu esnada deri hücreleri faaliyettedir. Melatonin salınımı güçlenerek devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir