Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Faydaları Ve Dahası

Aromaterapi, kokusunu veren yani aromatik bazı bitkilerin kabukları, çiçekleri yaprakları, dalları, kozalakları, tohumları veya meyvelerinin damıtılmasıyla elde ettiğimiz öz yağların (İngilizcesi essential oil) fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlık için kullanımına denilir. Aromaterapi öz yağlarının izini sürersek Antik Mısır’a kadar gidiyor. O zamanlar her türlü sağlık probleminde kullanılan aromaterapi öz yağları günümüzde masajda, solunum yoluyla, mekan kokulandırmada, banyolarda, ve kremlerde kullanılıyor.

Aromaterapi Bilimi

Aromaterapi bilimi, bütünsel yani holistik dediğimiz tedavi prensibinde işliyor. Kozmetiklerin ve farmosotiklerin (ilaçlar) ana kaynağı bitkilerdir. Eski çağlarda hastalıkları doğada bulduğu malzemelerle şifa bulmaya çalışan insanoğlu, bitkilerdeki etken maddelerin vücuttaki kimyasal etkilerini fark eder ve bu bitkilerden ilaçları, merhemleri ve şuruplarını yapar. Daha sonra modern tıp ilerledikçe ve insan nüfusu arttıkça artan ilaç gereksinimini daha seri giderebilmek için, bitkilerin zor üretilmesi ve maliyetli olması nedeniyle, maliyetleri düşürmek için bitkilerdeki bu şifalı kimyasal yapıları kopyaladı ve sentetik olarak üretti.

Aromaterapi Şifası

Holistik tedaviler, allopatik tıbba “alternatif” sistemlerdir. Tamamen farklı bir yaklaşımla, “bütüncül” felsefeye dayanırlar. Holistik yani bütünsel yaklaşıma göre yaşam bir bütündür. Organizmanın işlevleri birbiriyle ve tüm yaşamla bağlantılı, dinamik bir sistem içinde yer alır. Kişisel değerlendirme ise, sadece semptomu gidermek amaçlı olamaz. Her kişi parmak izi gibi birbirinden farklıdır, hastalığına sebep olan şeyler de. Bu yüzden muayene her zaman “zihin-beden-enerji üçgeni” içinde yapılır.

Holistik tedavi, bu döngüdeki dengeyi korumak ve canlının kendi doğasındaki iyileşme potansiyelini harekete geçirmek esasına dayanır. Bütünsel yaklaşımla bu durumu açıklamak istersem. Benzer ancak benzeri iyileştireceğinden insan sisteminin hücre yapısı, doğada yer alan tüm maddelerin bizim hücre yapımıza birebir benzediğini ve beynimiz tarafından iyileşme sürecinin bu benzerliğin hızlandıracağını hatırlatmak isterim.

Aromaterapi Şifası – Faydaları

Aromaterapi şifası, modern bilim tarafından hala yeterince ekipmana ve anlayışa sahip olmadığı için bu yağların olağanüstü şifa güçlerini bilimsel açıklamaya hazır değil. Çünkü bu yağlar hayatın, yaratıcının ve doğanın kendi mucizesi. Aromaterapi öz yağları sıradan bir ilaç gibi tek boyutta çalışmaz. Bir rahatsızlığın tedavisinde kullandığınız tek bir öz yağ tek başına, zihinsel, ruhsal ve bedensel boyutta çalışır. Öz yağlar zihinsel boyutta: başta stres, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarda etkilidir.

Fiziksel boyutta cilt problemlerinde, kadın hastalıkları, ağrılarda, kas- kemik ve eklem rahatsızlıklarında, baş ağrısı, kas, eklem rahatsızlıkları, solunum yolları rahatsızlıkları gibi aslında sayısız bedensel rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Ruhsal boyutta ise uykudan, özgüven eksikliğine, aşk acısından konsantrasyon artırmaya kadar pek çok durumu dengelemekte yardımcıdır. Güzel kokan her şeyin şifa gücü vardır, o yüzden aromaterapinin gerçek sağlığa ve her türlü dengeye giden yolda iyi bir rehber olduğuna inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir