Bağırsak Florası – İkinci Beyin

Vücudumuzda genetik bir hastalık yoksa, doğuştan gelen bir özür yoksa ya da daha sonradan bir kaza sebebiyle vücudumuz bir hastalığa maruz kalmadıysa, bu sebeplerden sonra geride hala çözemediğiniz bir hastalık varsa bunu bağırsaklarda arayın. Genellikle rahatsızlıkları %95’i bağırsak kaynaklıdır.

Yeni doğmuş bebeklere huyu benzesin diye maalesef ağızlarına tükürülür. Hiç fark ettiniz mi evlenmiş olan kişilere, birliktelikleri bir süre geçtikten sonra etrafındakiler tarafından huyu suyu birbirine benzedi diye yorumlar yapılır.

Bağırsak Florası - İkinci Beyin
Bağırsak Florası – İkinci Beyin

BAĞIRSAKLARINIZ HAKKINDA, BİLMEDİĞİNİZ GERÇEKLER.

Vücudunuzun en ağır işçisi bağırsaklarınızdır.
Bağırsaklarımız konusunda birçok hayati gerçek hakkında fikir sahibi değiliz.

  1. Ağzımızdan anüse kadar bütün sindirim sistemimiz 9 metreyi bulur ve bu bir tenis sahasını kaplayabilecek kadar büyüktür.
  2. Bağırsaklarımız, bağışıklık sistemimizin yaklaşık %70, 80’inden sorumludur. Nörolojik ve psikolojik çok derin bir etkisi mevcuttur. Kişinin sindirim sisteminin kumanda merkezi olmakta ve vitaminlerin sentezlenmesi, besin emilimi, dışkılama, sempatik ve parasempatik sinir iletiminde kontrol sağlar. Vücudumuzun içine giren virüs, mantar ve bakterilerin uzaklaştırılması için çalışır.
  3. Sağlıklı boş bir bağırsak 2 kilo, sağlıksız olan bağırsak ise yaklaşık 20 kilo civarı bir ağırlığa ulaşabilir ve gece gündüz durmadan çalışır.
  4. Ortalama bir insan ömrüne 75 Yıl dersek, bu kişinin bağırsağı en az 30 ton katı gıda ve 50.000 litre sıvının sindirimi için uğraşır. Sağlıklı bir bağırsak makine gibi çalışır, kilo kontrolü  içi uğraşır.
  5. Bağırsaklarımız beynimiz kadar, yaklaşık 100 milyon sinir hücresine sahiptir. Bu nedenden dolayı ikinci beyin olarak da adlandırılır. Bağırsaklarımızdaki hücreler, tıpkı beyin hücreleri gibi reseptör ve etken maddeleri sahiptir.
  6. Yapılan birçok bilimsel araştırmada, ruhsal durumlarımız ile sindirim sisteminin arasında çok sıkı bir ilişki içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Bağırsaklardaki bu sinir ağı, üzüntü, endişe, öfke, stres, aşk ve sevinç gibi duyguların sindirim sisteminde belirti gösterdiğini ortaya koymuştur.
  7. Bağırsaklarımızda vücuttaki toplam serotoninin %95’i bulunur. Psikolojimizi etkileyen psikoaktif maddeler, opiatlar, dopamin ve benzodiazepin gibi birçok kimyasal bu organda üretilir. Bu nedenlerden dolayı depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar sindirim sistemini oldukça etkilemektedir.
  8. Aşırı duyarlı bağırsak sendromu (IBS) diye bilinen rahatsızlık, bağırsaktaki serotonin çoğalması nedeniyledir. İkinci beyin zihinsel hastalığı denilen bu rahatsızlıktan dünyada milyonlarca İnsan etkilenmiştir.
  9. Kafamızın içindeki beyin kararlarını bağırsak beyne göre verir. Bu durum uykuda bile değişmez. Akşam yenilen ağır ve kötü bir yemekten sonra gece uykuda gördüğümüz kabusların nedeni diyebiliriz.

Bağırsaklarınıza iyi bakın, bağırsaklarınızda size iyi baksın…

Dr Michael Gershon

Bağırsak Florası – İkinci Beyin” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir