İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. BizdenBire
  3. Beynimizi Güçlendirmek İçin 7 Adım

Beynimizi Güçlendirmek İçin 7 Adım

Beyin

Beynimizi Güçlendirme

İster bir öğrenci olun, ister çalışan bir yetişkin veya beyninizi şekillendiren aktif bir yaşam tarzı korumaya çalışan bir vatandaş olun, beynimizi güçlendirmek, kendi kendimizi yönetmenin önemli bir parçasıdır.

İyi haber; kendinizi daha akıllı hale getirmenin, hafızamızı geliştirmenin ve fiziksel olarak beynimizi geliştirmenin yolları var ve bazıları bunlar:

1. Egzersiz

Fiziksel aktiviteleri çoğaltmak beyindeki kan akışını arttırır, sinir koruyucu bileşiklerin üretimini teşvik eder, beyin fonksiyonunu engelleyen ve inmeye yol açabilen kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır.

Yürüyüş yapmak ve benzeri aktiviteler beyin fonksiyonlarına yardımcı olur. Bu özellikle yaşlı bireyler için geçerlidir.Bu aktiviteler yüklemsel hafızayı, akıcılığı ve dikkati geliştirir. Oksijenasyon artar ve aynı zamanda beyin ihtiyacı olan besleyici ögeleri alır. Bu dokuların, sinirlerin ve nöronların korunmasına yardımcı olur.

2. Omega-3 Yağlarını Tüketmek

Docosahexaenoic asit veya DHA gibi Omega-3 yağları, tüm organizmanızın ve beyninizin düzgün bir şekilde çalışması için son derece önemlidir ve aynı zamanda vücudunuz tarafından sentezlenemezler.
Onları almanın tek yolu bunları yiyecekle tüketmektir – ancak, maalesef yüksek miktarda Omega-3 yağları içeren ürünler (örneğin balık, karaciğer, beyin) ortalama bir kişinin diyetinde önemli bir rol oynamıyor. Düşük Omega-3 alımı, Alzheimer hastalığının erken başlamasına bile yol açabilir ve bunun tersi de, DHA miktarını yüksek miktarda tüketen insanların, Alzheimer hastalığına daha az duyarlı oldukları düşünülmektedir.

3. El İle Yazmayı Tercih Edin

Mesaj gönderme ve yazma gibi telaşlı çağımızda, birine elle yazması için tavsiyelerde bulunmak gülünç gelebilir, ancak gerçekler tutumumuzla değiştirilemez. Ve gerçekler, elle yazmanın ve el yazısıyla yazılan notların okunmasının, basılı metni yazıp okurken uykuda kalmış beyin alanları geliştirdiğini ileri sürer. Kısa vadede, yazdığınız şeyleri daha iyi hatırlamanız muhtemeldir. Uzun vadede ise, genellikle daha iyi bellek saklama, analitik beceri ve kalıp tanıma becerilerinizi geliştirir.

Beyin Güçlendirme

4. D Vitaminini Daha Fazla Tüketin

D vitamini, planlama, hafıza oluşumu ve bilgi işlemeden sorumlu beynin alanlarını geliştirmek ve korumak için çok önemlidir. Doğrudan güneşe maruz kalma, vücudunuzun bu vitamini üretme oranını arttırarak, D vitamini seviyesini arttırabilir. Şartlarınızda mümkün değilse (örneğin, güneşli günlerin az ve uzak olduğu bir yerde yaşıyorsanız), bir D vitamini takviyesi almayı düşünmelisiniz.

5. Yeni Bir Deneyim Deneyin

Örneğin, tamamen yeni bir yetenek edinin, daha önce hiç denemediğiniz bir etkinliğe katılın, yabancı bir dili öğrenmeye başlayın – fanteziniz ne olursa olsun. Belki de daha fazla zamanınız kalmayıncaya kadar ertelediğiniz bir şey var. Neden şu anda bunu yapmıyorsunuz?
Yeni bir beceriye hakim olmak, beyninizde yeni nöron rotaları oluşturur. Kendiliğinden yeni bir beceriye ek olarak, genel olarak öğrenmek için gelişmiş bir yetenek kazanırsınız.

6. Beyin Egzersizi Yapın

Oldukça kısa bir süre içinde çeşitli cihazlara nasıl bu kadar bağımlı olduğumuz anlamak güç. Beyninizi geliştirmek için herhangi bir fırsat kullanmak istiyorsanız, akıllı telefonunuzu tüm bu önemsiz işlemler için kullanmayı bırakın. Basit egzersizlerden yaşam biçimindeki çarpıcı değişikliklere kadar beyninizin işini iyileştirmenin birçok yolu var ancak sağlığınız ve verimliliğiniz konusunda gerçekten endişeli iseniz, hiçbir fiyattan veya emekten kaçınmayın. Zihninizi eğitmek, beyninizi ve zihinsel kapasitenizi pek çok yönden güçlendirebilir. Matematik beyni aktive eden en önemli akli aktivitelerden biridir: Hafızayı ve zihinsel kapasiteyi güçlendirir.

7. Görselleştirme Ve Hafıza

Bunu yapmak için birine ihtiyacınız olacak. Bu kişi, size 5 ila 10 arası, farklı nesne gösterecek. Her nesneyi 15 saniye inceleyin. Sonra kişiye bu nesneleri evin farklı yerlerine yerleştirmesini isteyin. Birkaç dakika bekleyip, her nesneyi detaylı olarak anlatın. Ayrıca bulunduğu yere de değinin. En iyi sonuçları almak için, bu aktiviteyi en fazla 10-15 dakika içerisinde tamamlamaya çalışın.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)