İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. BizdenBire
 3. Kehribar Taşı Nedir?

Kehribar Taşı Nedir?

Kehribar Taşı

Kehribar – Amber Taşı Nedir?

Kehribar Taşı açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde olan yarı saydam, kolay kırılabilen ve ağaç reçinesi fosilidir. Kehribara yapışan fosilleşmiş böcek, yaprak ve çiçek kalıntıları diğer taşlarda görülmeyen önemli özelliklerdendir. Bu kalıntıların incelenmesi eski devirler hakkında bilgiler edinilmesine yardımcı olur. Kehribarın ikinci adı da amberdir. Soyu tükenmis olan bir çam türünde bulunan süksinik asit içeren fosilleşmis reçinedir. Kehribar çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden oluşmasının yanısıra, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir. Reçine, ağaçların bir korunma mekanizmasıdır. Ağacın gövdesi veya dalı herhangi bir şekilde zarar görürse (atmosferik koşullar, yaşlılık veya iri hayvanlar gibi dış etkenler nedeniyle), yani kırılıp yarılırsa, kabuksuz dokuların dış etkenlere dayanıksız olduğu bir bölge açığa çıkar. Bu durumda reçine salgılanarak, taze yüzeyin kapatılarak iyileştirilmesine çalışıldığı gibi, kendisine zarar verebilecek böcek ve mantar gibi canlıların da reçinenin kendisine has kokusu, tadı ve yapışkanlığı ile ağaçtan uzak tutulmasına çalışılır. Bazı hastalıklarını iyileştirmek için salgılama yapmasının yanında yüksek ağaçlarda hızlı büyümenin oluşturduğu tansiyon nedeniyle oluşan boyuna çatlaklardan da bolca reçine salgılanır. O dönemlerde tropik ve yarı tropik iklim koşullarında yaşayan yüksek ağaçların, iklimin gittikçe yüksek sıcaklıklara ulaşması nedeniyle de bol miktarda reçine ürettikleri düşünülmektedir.

Ağaçta reçine salgı tipleri:

 1. Dahili çatlakta reçine
 2. Kabuk altında reçine
 3. Dahili reçine cebi
 4. Kabuk içinde reçine
 5. Harici yara dolgusu
 6. Sarkıt şeklinde reçine akıntısı
 7. Harici damla biçimli reçine
Kehribar Taşı

Kehribar Taşı Oluşumu

Bu reçine, onu salgılayan ağaçla birlikte veya tek başına genellikle sellenme ile lagün, delta, veya denizel ortama taşınır. Burada sediment (kırıntılı malzeme) lerle birlikte gömülür. Milyonlarca sene boyunca ortama taşınan, bazen yüzlerce metre kalınlık oluşturan çökel malzeme altında kalan reçine, basınç ve sıcaklık koşulları altında sertleşerek kehribara dönüşmektedir. Reçineden kehribara dönüşümde, reçinenin içine gömüldüğü sedimentlerinde önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Mesela Borneo kehribarı Orta Miosen yaşlıdır. Buradan gelen koyu renkli kumtaşı içinden çıkarılan örnek kesin olarak kehribar (alkolle reaksiyona girmiyor) olmasına rağmen, kiltaşı seviyelerinden elde edilen sarı renkli fosil reçine copal’dir (alkolle reaksiyona girmiştir). Yani aynı süreci yeraltına gömülü olarak geçiren reçine muhtemelen içinde bulunduğu tortulların etkisiyle yeterli olgunluğa erişememiş ve copal aşamasında kalmıştır.

Kehribarlaşmanın en önemli etkenleri kabul edilen basınç ve sıcaklık yanında reçinenin içine gömüldüğü sedimentlerin türünün de etkili olduğunun düşünülmesine rağmen bu dönüşümün tüm mekanizması henüz anlaşılabilmiş değildir. Altta reçineden, copal ve kehribara geçiş süreci basitleştirilerek gösterilmiştir. Geçmişten günümüze doğru reçine orijinal plastisitesini ve suyunu kaybetmeye ve sertleşmeye başlar.
Geçmişte saflaştırılmış amber yağı, isteri ve boğmacada kullanılmıştır.

Soyu tükenmiş bir çam cinsinde bulunan ve Süksinik asit içeren fosil haline gelmiş reçinedir, taşlaşmış organik bir maddedir.

Genellikle küpe gibi ufacık parçacıklar halinde bulunur. Milyonlarca yıl önce oluşmuş tek parça halinde olanlar mücevherat yapımında kullanılmaktadır.

Kehribar Taşı Tesbih

Amber, saydam veya yarısaydam, bünyesinde bulunan kırıntılar ve kabarcıklar nedeniyle oldukça hareketli bir görünüme sahiptir. Sürtme sonucu elektriklenir ve hafif parçacıkları toplar.

İkincisi ise donuk sarı renktedir. Eskitilmiş kehribar olarak da bilinir.

Bedenle teması halinde vücuda sıcaklık yayar.

Ayrıca, saydam olmayan cinsi de bulunmaktadır.

Uyumlu Olduğu Burç: İkizler, Boğa, Aslan, Terazi, Kova.

Kehribar Taşı Yararları:

 • Gerdanlık olarak kullanılırsa boğaz ve Tiroid bezi iltihaplarını yok eder, guatrın oluşmasın önler, oluşmuşsa önce büyümesini durdurur ve sonra küçülterek ortadan kaldırır.
 • Çakraları olumsuz enerjilerden arındırır.
 • Başladığımız işlerde başarıya giden yolda gerekli özellikleri kazandırma özelliği vardır.
 • Yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorumluluklar altında ezildiğinizi hissettiğiniz anlarda, şifa yüklü enerjisiyle sizi canlandırır.
 • Astım, bronşit gibi solunum yolları akıntılarını önler.
 • Takıntılara karşı iyi gelir.
 • Para getiren bir taş olduğuna inanılır ve bu sebeple kasalara konur.
 • Kulak ağrılarını iyileştirir.
 • Böbrek, mesane ve dalağı temizler, sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Astım, bronşit gibi solunum yolları hastalıklarını önler, oluşmuşsa iyileştirir.
 • Alerjileri önler ve iyileştirir.
 • Enfeksiyonun yayılmasını durdurur.
 • Tüm ağrı sorunlarında iyileştiricidir. Ağrı (sancı) bulunan beden bölümlerine sürüldüğünde ağrıyı azaltır. Özellikle romatizmal ağrılarda etkilidir.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)