1. Ana Sayfa
 2. BizdenBire
 3. Manyetit Taşı

Manyetit Taşı

Manyetit Taşı

Manyetit Taşı – Mıknatıs Taşı

Manyetit Taşı, sülfit yataklarında, magmatik veya metamorfik kayalarda oluşan, ağır bir mineraldir. Siyah, demir siyahı ve kahverengi renkli görülür. Demir ağırlıklı bir taştır.

Adını karakterinden alır: Magnet (Çekim gücü, manyetik özellik, Mıknatıs). Doğal haliyle en güçlü manyetik etkiyi gösteren mineraldir. Her türlü demir metalini kendisine çeker.

ABD’de bilimsel olarak zihin (beyin) okuma çalışmalarında kullanılmaktadır.

Mıknatıs taşı ile Akrep burcu arasında belirgin bir ilişki bulunmaktadır. Belki Mıknatıs taşının karakteristik özelliklerini tam olarak kavrayabilmek için Akrep insanının karakterini bilmek gerekmektedir. Mıknatıs taşının beyin okumada kullanılmaya başlanması gibi, eğer gözlerinizin içine bakıyorsa Akrep insanı da beyninize ulaşan duygu ve düşüncelerinizi okuyor demektir. Biri manyetik özelliğiyle, diğeri karizma ve manyetizma gücüyle çekim gücü oluştururlar. İkisi de siyahın ve karanlıkların, yani bilinmezin ve gizemin temsilcisidir. Mıknatısın çekim gücü uyguladığı mineral demirdir. Demir ise Koç burcunun madenidir. Dolayısıyla Akrep insanı, Koç insanı üzerinde çekim gücü uygulayacaktır. Ancak bu, tek taraflı ve Koç’u bağımlı hale getirecek olumsuz bir çekim gücüdür.

Uyumlu Burçlar: Koç, başak, akrep, oğlak ve kova.

Manyetit Taşı Temizliği

Manyetik değeri yüksek olan bir taş olduğundan sadece suda yıkamak manyetit taşını arındırmaz. En etkili temizlik toprağa gömerek ve bir gün kadar beklettikten sonra güneş ışığında kurulayarak bir süre de güneş ışığında tutmakla mümkün olmaktadır. Böylece manyetit taşı yüklendiği olumsuzluklardan arınmış olur. Ayrıca farklı manyetit taşları bir arada tutarak da kendi aralarında artı eksi akımlarında alışveriş yapmaları da sağlanmalıdır.

Manyetit Taşının Faydaları

Manyetit taşı alışılmışın dışında bir taştır. Yaşamın her alanında vardır. Zıt kutuplar birbirini iter. Örneğin birbirini seven eşler arasında aşk ve sevgi duygularını artırabilir de, sevgilileri birbirinden uzaklaştırabilir de.

Yararları için günlük 15 – 20 dakika kadar elde tutulması yeterlidir. Kolye olarak veya başa yakın kullanılmamalıdır.

 • Elektronik eşya sanayisinde, bilimsel araştırmalarda, doğa ve insanlar üzerinde etkileri konusunda kullanılmaktadır.
 • Çakraları düzenler, Yin ve Yang enerjisini dengeler.
 • Vücuttaki enerjiyi dengeler.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Sancı ve ağrıları hafifletir.
 • Depresyon gibi rahatsızlıklarda sakinleştirici ve dengeleyici özelliği vardır. İçimizdeki sıkıntıları, dertleri, korkuları, telaşları ya da kafamızdaki takıntıları zayıflatır veya parçalayarak dışarı atar.
 • Bağışıklık sistemini artırır.
 • İç salgı bezlerinin düzenli çalışmasına yardım eder.
 • Sağlık konusunda terapi taşı gibidir.
 • Manyetit (özellikle alt türü olan Lodeston), kişiyi geniş açılı bir görüşe sahip kılar, pozitif enerjiyi artırır, dinçlik oluşturur, doğal yeteneklerin açığa çıkmasını sağlar.

Manyetit Taşının Zararları

Mıknatıs taşının takı olarak kullanılması, yararlı olduğu kadar zararlı olarak da kabul edilmektedir. Nerede ve ne kadar kullanılması önemlidir. Zira eksi ve artı kutupları olan mıknatıs taşı, çekim gücü oluşturabileceği gibi (ki bu bile bazı kişilerde boğulma hissi uyandırabilir), sinir sisteminde ve beyin fonksiyonlarında manyetik alan karışıklıklarına, dolayısıyla epilepsi, kalp krizi gibi olumsuzluklara da sebep olabilir.

 • Kolye ve diğer takı tasarımlarında manyetit taş kullanılması önerilmez.
 • Özellikle manyetit taşlı kolye kullanılmamalıdır. Taşın eksi ve artı kutupları boğulma hissi yaşatabilir.
 • Kalbe yakın yerde taşımak sakıncalıdır. Kalp krizini tetikleyebilir.
 • Elektronik eşyalara yaklaştırılmamalıdır. Bozulmasına neden olur.
 • Aşk ilişkilerinde karşılıklı çekici ve bağlayıcı etki yaratabileceği gibi, itici ve ayırıcı etki de yaratabilmektedir. Bu durum yeni kurulacak ilişkiler için deneme amaçlı kullanılsa da mevcut ilişkilerde ters tepki yaratabileceğinden tavsiye edilmez.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Merhabalar,
  Malum bu aralar taşlar ve bileklilker yeniden çok moda olmaya başladı.
  Hemen hemen tüm siteler ortak bir kaynaktan veri çektiği yada alıntı (kopyala yapıştır) yaptığı için farklı ve doğru bir içeriğe, bilgiye ulaşamıyoruz. Bu işlemler o kadar belli ki yapılan yazım hatalarına kadar alıntılıyorlar arkadaşlar ve umursamıyorlar bile.!
  Sizlerden isteğimiz ( arkamda belkide yaklaşık 50 60 kişilik bir grup adına yazıyorum ) gerçekten bir çalışma yaparak burçlara uyumlu taşları ortaya çıkarmamız.
  Mesela başak burcu kaplan gözü diyen var obsidyen diyen var. Bir yerde akik diyor diğerlerinde akik yok. 10 20 sitede akik var 30 sitede yok (Nedir doğrusu??? Doğru bilgiye açız. 🙂 )
  Yardımlarınız yada en azından değerlendirmeniz için şimdiden teşekkür ederiz. İyiki varsınız…

  • Merhaba Erkan bey
   Değerli yorumunuz için teşekkürler.
   Yoğun olarak ilgilenemesemde elimden geldiği kadar sağlıklı bilgi sunmaya çalışıyorum.
   Mutlu ve sağlıklı günler…